24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Krążownik typu Consular/Charger (Consular/Charger Cruiser)

Krążownik typu Consular/Charger. Autor i źródło obrazka: Clone Wars, Lucasfilm
Krążownik typu Consular/Charger
(Clone Wars, Lucasfilm)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Przed wybuchem wojen klonów awizo Republiki typu Consular występowało w wariancie lekko uzbrojonym, stworzonym przez podmianę kapsuły dyplomatycznej na moduł z działkami laserowymi, nie był to jednak pełnowartościowy okręt bojowy. Tymczasem po wybuchu konfliktu okazało się, że siłom republikańskim bardzo brakuje jednostki zdolnej zapełnić dziurę między myśliwcami i lekkimi kanonierkami a okrętami typu Acclamator. Aby zaradzić temu problemowi, postanowiono przebudować Consulary do standardu korwety czy też lekkiej fregaty. W krótkim czasie stworzono ustandaryzowany system modyfikacji, nazwany c70 Charger (podobny w założeniach do tego, co stworzono dla korwety koreliańskiej) i rozpoczęto przebudowę tysięcy istniejących awiz dyplomatycznych różnych wariantów. Również kolejne opuszczające stocznie jednostki były już produkowane zgodnie z jego specyfikacją.

Okręty standardu Consular/Charger konkretnie dozbrojono - tym razem już w artylerię umocowaną na stałe, co zlikwidowało problemy z jej zasilaniem, ciągłością prowadzenia ognia czy stabilnością. Na głównym kadłubie okrętu rozmieszczono turbolasery w czterech obrotowych wieżyczkach, a na grzbiecie, na dziobie i rufie dodano działka laserowe do obrony przed myśliwcami. Polepszono również integralność kadłuba okrętu oraz zainstalowano generatory osłon o większej mocy - sprawdzające się już nie tylko w misjach dyplomatycznych, ale i w ogniu prawdziwej walki. Pomieszczenia wewnętrzne również przebudowano, zapewniając miejsce dla 20 żołnierzy oraz do 6 tysięcy ton ładunku, dzięki czemu Charger może działać jako szybka, uzbrojona jednostka zaopatrzeniowa. Ulepszono również hipernapęd do poziomu pozwalającego na osiągnięcie prędkości rzędu klasy 1.5.

Jednostki tego typu były częstym widokiem w drugiej połowie wojen klonów, także z tego względu, że większość nakładów na flotę przeznaczana była na konstruowanie i budowę nowych krążowników - Gwiezdnych Niszczycieli typu Victory czy Venator. Mimo, że z czasem w linii pojawiły się lekkie krążowniki Arquitens, Consular/Charger pozostał praktycznie do końca standardem jednostki eskortowej, a wiele z tych jednostek stało się po zakończeniu konfliktu bardzo pożądanymi nabytkami w kręgach piratów, najemników czy przemytników, jak również lokalnych sił bezpieczeństwa.

pełna nazwa: Consular-class Cruiser - Charger c70 Retrofit) producent: Corellian Engineering Corporation
polska nazwa: Koreliański krążownik typu Consular - wariant Charger c70 w slangu: -
prędkość: 5 wytrzymałość: 333
w atmosferze: osłony: 233
hipernapęd: 1.5 zwrotność: 6
uzbrojenie:
  • 2 baterie lekkich dział turbolaserowych o mocy 225
  • 2 średnie działka laserowe (podwójne) o mocy 120
długość: 139 m
rozpiętość:
załoga: 16 (w tym strzelcy: 8)
pasażerowie: 20
ładowność: 6 000 t
cena (nowy): 1 650 000 kr
używany: 700 000 kr
w użyciu od / do: wojny klonów
Źródła:
  • Starships of the Galaxy II
  • Clone Wars Incredible Vehicles
^ wróć do góry
Reklama: Needa Gips

<<  wróć na główną ^ wróć do góry