24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Lotniskowiec Defender (Defender Carrier)

Lotniskowiec Defender. Autor i źródło obrazka: Storn Cook, Crackens Threat Dossier, WEG
Lotniskowiec Defender
(Storn Cook, Crackens Threat Dossier, WEG)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Zaplanowany wraz z myśliwcem kosmicznym i Gwiezdnym Niszczycielem jako część programu Defender, lotniskowiec szturmowy typu Defender ostatecznie wszedł do służby ponad 10 lat po bitwie o Yavin, w ramach wdrażania we flocie Nowej Republiki programu okrętów Nowej Klasy. Zgodnie z podstawowymi zasadami tego programu, został on zbudowany na tej samej ramie konstrukcyjnej co krążownik Majestic, co pozwoliło na przyspieszenie pierwszych stadiów budowy i dawało pewną elastyczność jeśli chodzi o planowanie procesu produkcyjnego. Lotniskowiec Defender różni się jednak dość znacznie od swojego brata, gdyż główną rolą Majestica jest toczenie walk artyleryjskich i rakietowych, podczas gdy Defender ma być przede wszystkim wyspecjalizowaną ruchomą bazą dla skrzydła myśliwców.

Jedyne uzbrojenie, w jakie wyposażony jest ten okręt, to indywidualnie kierowane przeciwlotnicze działka laserowe mające zapewnić mu podstawowe minimum obrony przed wrogimi myśliwcami i pociskami rakietowymi. W tym celu wyposażono je w zaawansowane systemy wykrywania i kontroli ognia pozwalające na podjęcie próby zestrzelenia rakiety w locie oraz rozmieszczono je na kadłubie Defendera równomiernie, tak, aby żaden z wektorów podejścia nie był szczególnie preferowany. Nie oszczędzano też na pancerzu: lotniskowiec jest tak samo dobrze chroniony, jak jego brat - krążownik, a osłony ma nawet o jedną trzecią silniejsze.

Lotniskowiec Defender przystosowany jest do przenoszenia skrzydła myśliwców, przy czym w tym wypadku skrzydło może liczyć do 60 maszyn. Dla zwiększenia efektywności obsługi częściej bywają to myśliwce jednego typu, choć zdarzają się też okręty o skrzydle złożonym z różnych typów. Większość Defenderów wchodzących w skład Piątej Floty - formacji budowanej od podstaw z nowo wchodzących do służby jednostek Nowej Klasy - przenosi E-wingi, podczas gdy reszta z reguły służy jako baza wypadowa dla pozbawionych hipernapędu bombowców K-wing, co oznacza, że muszą dostarczyć je niemal pod same progi wroga. Jeden zaledwie lotniskowiec otrzymał na wyposażenie myśliwce Defender, co stanowi dość duże odejście od pierwotnych planów. Poza myśliwcami, okręty tej klasy posiadają w hangarach miejsce dla pewnej liczby promów szturmowych oraz rozmaitych transportowców, promów i szalup pasażerskich.

Lotniskowce szturmowe typu Defender zajęły we flocie Nowej Klasy miejsce podstawowego lekkiego nosiciela myśliwców, plasując się na dole szeregu okrętów zdolnych do zdalnej projekcji siły złożonego poza nimi z Gwiezdnego Niszczyciela Nebula (dawniej Defender) oraz lotniskowca Endurance. Jako takie, pełniły one rolę wsparcia i lotniskowca eskortowego w przypadku przydzielenia do dużej grupy bojowej, podczas gdy w małych zespołach zadaniowych to one były trzonem zgrupowania i chronione były przez resztę zespołu, którego główną siłą uderzeniową były przenoszone na ich pokładach myśliwce. W takich to rolach wzięły udział w wojnie z Yevethami oraz innych, później nadchodzących mniejszych czy większych konfliktach z udziałem Nowej Republiki. Zgodnie z nazwą linii, która była również imieniem pierwszej jednostki tego typu (Defender - Obrońca), kolejne okręty nazywano imionami kojarzącymi się z obroną - m.in. Repulse (Odpór) i Shield (Tarcza).

Komentarz techniczny Verpiński technik

Tak, Defender na ilustracji nie jest szczególnie podobny do krążownika Majestic. Cóż zrobić, to nie pierwszy i nie ostatni okręt skrzywdzony w ten sposób przez obrazki z Cracken's Threat Dossier.

pełna nazwa: Defender-class Assault Carrier producent: Republic Engineering Corporation
polska nazwa: Lotniskowiec szturmowy typu Defender w slangu: -
prędkość: 7 wytrzymałość: 700
w atmosferze: 1000 km/h osłony: 400
hipernapęd: 1 zwrotność: 3
uzbrojenie:
  • 20 działek laserowych o mocy 150
  • 1 skrzydło myśliwców
długość: 700 m
rozpiętość:
załoga: 4 070 (w tym strzelcy: 20)
pasażerowie: 700
ładowność: 12 000 t
cena (nowy): ? kr
używany:
w użyciu od / do: Nowa Republika (po 11 ABY, przed 16 ABY) ?
Źródła:
  • Black Fleet Crisis FAQ
  • Cracken's Threat Dossier
  • Kryzys Czarnej Floty (trylogia)
^ wróć do góry
Reklama: Palpieryna - najlepsza na ból głowy i korupcję w Senacie!

<<  wróć na główną ^ wróć do góry