24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Drednot Kandosii (Kandosii Dreadnaught)

Drednot Kandosii. Autor i źródło obrazka: KotOR Campaign Guide, WotC
Drednot Kandosii
(KotOR Campaign Guide, WotC)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Drednot Kandosii (mand. "bezwzględny") to najpotężniejszy typ mandaloriańskiej jednostki liniowej w okresie wojen mandaloriańskich. Stworzony został na podstawie konstrukcji pozyskanej w opanowanym przez Mandalorian układzie Fenel, jednak jego ostateczny wygląd to hybryda wielu technologii pozyskanych z wielu opanowanych światów. Jego najsilniejszą bronią są tak budzące grozę w owym okresie superciężkie rakiety uzbrajane w niektórych przypadkach w głowice nuklearne.

Pancerniki typu Kandosii, jak większość ówczesnych okrętów, mogą pełnić rolę jednostek szturmowych, zapewniających wsparcie oddziałom desantowym i przeprowadzającym bombardowania orbitalne, znacznie jednak bardziej niż inne jednostki Mandalorian dostosowane są do roli klasycznego okrętu liniowego - a więc przede wszystkim walki z krążownikami i pancernikami wroga oraz stanowienia trzonu zgrupowań bojowych wypełniających inne misje. Każda taka jednostka jest w pełni samodzielna, posiadając zaopatrzenie pozwalające na 5 lat(!) autonomicznego działania i przenosząc na pokładach własną przyzwoitą flotę maszyn wystarczającą do realizowania wielu zadań. 8 transportowców wojska Shaadlar pozwala zarówno na przeprowadzanie desantów mających na celu opanowanie wybranej planety lub jej obszaru, jak również i na wykonywanie rajdów celem zdobycia pożądanych zasobów czy informacji. 128 myśliwców Davaab natomiast stanowi potężną siłę bojową przydatną w sytuacji napotkania większego zgrupowania wroga, konieczności wyłapania mniejszych jednostek nieprzyjacielskich czy wreszcie przeprowadzenia dywanowych nalotów na różne cele planetarne lub nawet prowadzenia ograniczonych działań blokadowych. Poza tymi czysto bojowymi pojazdami kosmicznymi Kandosii jest również bazą dla szeregu jednostek wsparcia - holowników, kabotażowców, promów itp., których dokładna ilość zmienia się w zależności od sytuacji.

Kandosii jest jednostką silnie opancerzoną i dobrze uzbrojoną. Poza wyrzutniami rakiet posiada również szereg baterii turbolaserów, lekkie działka laserowe do samoobrony przed wrogimi myśliwcami, a także kilka emiterów promienia ściągającego do przechwytywania pojazdów kosmicznych lub ułatwiania ich dokowania. Okręt nie imponuje natomiast parametrami lotu - jest powolny oraz bardzo mało zwrotny, co może być wykorzystane przez mniejsze okręty republikańskie w rodzaju krążowników Hammerhead lub jego największych wrogów - krążowniki liniowe Centurion.

Mandaloriańskie pancerniki brały udział w niemal wszystkich większych bitwach kampanii przeciw Republice, w tym w niesławnym zrównaniu z ziemią powierzchni planety Serroco. W toku walki kilka jednostek typu Kandosii po solidnym ostrzale dostało się w ręce sił republikańskich, których przedstawiciele ze zdziwieniem badali ich konstrukcję i konstatowali, że stanowią one przegląd całej niemal technologii znanej Galaktyki - od koreliańskich systemów napędowych po pokrycie pokładów pochodzące prosto z Byblos.

pełna nazwa: Kandosii-type Dreadnaught producent: Mandalorianie
polska nazwa: Drednot typu Kandosii w slangu: -
prędkość: 4 wytrzymałość: 700
w atmosferze: osłony: 267
hipernapęd: 2 zwrotność: 0
uzbrojenie:
  • 5 baterii podwójnych średnich turbolaserów o mocy 450
  • 2 baterie lekkich potrójnych działek laserowych o mocy 180
  • 2 baterie wyrzutni superciężkich rakiet (120 pocisków) o mocy 825
  • 2 baterie emiterów promienia ściągającego o mocy ?
  • 128 myśliwców
długość: 1 360 m
rozpiętość:
załoga: 10 000 (w tym strzelcy: 60)
pasażerowie: 30 000
ładowność: 45 000 t
cena (nowy): 200 000 000 kr
używany: 120 000 000 kr
w użyciu od / do: Stara Republika (przed 3963 BBY) Stara Republika
Źródła:
  • Knights of the Old Republic Campaign Guide
  • Essential Guide to Warfare
^ wróć do góry
Reklama: Torpeda protonowa Arakyd najlepszym prezentem na Gwiazdkę!

<<  wróć na główną ^ wróć do góry