24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Kor Chokk

Kor Chokk. Autor i źródło obrazka: Ian Fullwood, New Essential Guide to Vehicles and Vessels, DelRey
Kor Chokk
(Ian Fullwood, New Essential Guide to Vehicles and Vessels, DelRey)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Najpotężniejsza z jednostek liniowych Yuuzhan Vongów, Kor Chokk, należy również do okrętów w ich flocie najrzadszych oraz najbardziej zróżnicowanych. Dzieje się tak dlatego, że te superkrążowniki powstają przez przyrośnięcie do bazowego krążownika kilku lub nawet kilkunastu mniejszych okrętów w rodzaju fregat czy krążowników Miid ro'ik - z reguły takich, które zostały w bitwie uszkodzone na tyle, że same nie byłyby w stanie przeżyć, a równocześnie są jeszcze przynajmniej częściowo w całkiem dobrym stanie. Jednostki takie ratuje się, odżywia, chroni i wszczepia w powstający Kor Chokk, aż osiągnie on odpowiednią wielkość i siłę. Ponadto również pokonane i rozbite okręty wroga mogą być wykorzystane do zapewnienia krążownikowi dodatkowego opancerzenia.

Z tego względu konstrukcja Kor Chokka, w przeciwieństwie do odpowiadającego mu rozmiarami i często z nim porównywanego gwiezdnego superniszczyciela, jest bardzo chaotyczna. Okręt charakteryzuje się nieregularną budową, części "lite" występują w nim na przemian z różnego rodzaju ramionami koralowymi pełniącymi funcję łączników oraz doków dla skoczków koralowych. Ażurowość tej konstrukcji sprawia, że jednostka nie wymaga dużej załogi, ale też jak na swoje rozmiary nie dysponuje zbyt dużą ilością miejsca na pasażerów i ładunek.

Okręt tego typu zwykle dominuje na polu walki. Jest olbrzymi i dobrze opancerzony, ale za to niezbyt szybki i mało zwrotny. Dysponuje jednak silnym uzbrojeniem, w związku z czym podczas walki zazwyczaj po prostu utrzymuje pozycję, czekając, aż przeciwnicy podejmą próbę ataku i sami dadzą się dzięki temu zniszczyć.

Poza działkami plazmowymi do projekcji siły Kor Chokk wykorzystać może do 216 bazujących na jego pokładzie myśliwców, może też dokonywać desantów planetarnych przy pomocy do 30 lądowników yorik-trema. Jego dovin basale są ponadto w stanie wytwarzać pole powstrzymujące, które uniemożliwia nieprzyjacielowi skok w nadprzestrzeń lub pozwala przechwycić jednostkę poruszającą się tam z prędkością przyświetlną.

Do najsłynniejszych superkrążowników - nazywanych przez siły Republikańskie "wielkimi krążownikami" - typu Kor Chokk należał Legacy of Torment (Dziedzictwo udręki), flagowa jednostka Shedao Shaia podczas ataku na Ithor, w której to bitwie został ostatecznie zniszczony skoncentrowanym ogniem okrętów Nowej Republiki. Yammka's Mount (Wierzchowiec Yammki) natomiast wziął udział w ostatecznym boju o Coruscant, podczas którego utracił większość ze swoich ośmiu głównych dovin basali oraz dużą część uzbrojenia, jednak mimo poważnych uszkodzeń przetrwał to starcie.

pełna nazwa: Yuuzhan Vong Kor Chokk Grand Cruiser producent: Yuuzhan Vongowie
polska nazwa: Kor Chokk - superkrążownik Yuuzhan Vongów w slangu:
prędkość: ? wytrzymałość: 1167
w atmosferze: osłony: 667
hipernapęd: 3 zwrotność: ?
uzbrojenie:
  • 120 dział plazmowych o mocy 525
  • dovin basale o mocy ?
  • 216 myśliwców
długość: 8 180 m
rozpiętość:
załoga: 2140
pasażerowie: 4 640
ładowność: 26 880 t
cena (nowy):
używany:
w użyciu od / do: wojna z Yuuzhan Vongami
Źródła:
  • New Jedi Order Sourcebook
  • New Essential Guide to Vehicles and Vessels
  • Essential Guide to Warfare
^ wróć do góry
Reklama: Kneez, Nailz and Fingerz - trzech panów windykatorów

<<  wróć na główną ^ wróć do góry