24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Krążownik typu Munifex (typu 1000) (Munifex (Class 1000) Cruiser)

Krążownik typu Munifex (typu 1000). Autor i źródło obrazka: GG6: Tramp Freighters, West End Games
Krążownik typu Munifex (typu 1000)
(GG6: Tramp Freighters, West End Games)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Krążowniki typu Munifex to jednostki zbudowane na potrzeby Sił Obronnych Federacji Handlowej na wiele lat przed wybuchem wojen klonów. Ze względu na wielkość pierwotnego zamówienia, często nazywano je również "krążownikami typu 1000".

Powołana do istnienia w 300 BBY Federacja Handlowa przez długie lata pełniła przede wszystkim rolę arbitra i promotora działań wielu niezależnych grup kupieckich, broniąc ich przed zdominowaniem przez gigantyczne galaktyczne korporacje. W miarę, jak organizacja powiększała się o nowych członków, około roku 274 BBY zaczęła też tworzyć własne siły porządkowe, przeznaczone do eskorty konwojów oraz obrony placówek handlowych przed napadami piratów czy najemników wynajętych przez korporacje lub konkurencję. Z początku flota składała się przede wszystkim z kanonierek, korwet i lekkich fregat, jednak z czasem zadecydowano o jej rozbudowie. Wkrótce do KDY trafiły zamówienia na cztery typy jednostek: szybki niszczyciel typu Auxilia, fregatę rakietową typu Lupus, krążownik amunicyjny typu Captor oraz właśnie lekki krążownik typu Munifex.

Krążownik "typu 1000" to jednostka dość dobrze uzbrojona i opancerzona, będąca w stanie stawić czoła praktycznie wszystkim typom okrętów, jakimi mogliby dysponować piraci czy korsarze. Poza standardowymi turbolaserami posiada ona całkiem przyzwoity zestaw artylerii jonowej, pozwalającej na czasowe obezwładnienie wroga czy też pojmanie go (być może w celu uzyskania informacji o zleceniodawcach ataku). Okręt może też przenosić eskadrę myśliwców, przydatną zarówno do ścigania szybszych przeciwników, jak i do obrony bezpośredniej przed atakami lekkich kanonierek czy myśliwców kosmicznych wroga.

Munifex dysponuje również oddziałem 200 żołnierzy (w epoce Starej Republiki byli to najczęściej marines Sił Obronnych Federacji Handlowej), którzy mogą przeprowadzić abordaż na okręt wroga, wzmocnić załogi własnych statków wymagających wsparcia, lub też posłużyć do akcji na powierzchni planety.

Krążowniki Munifex okazały się na tyle udanym produktem, że mimo, iż z sił Federacji Handlowej zostały z czasem wyparte przez okręty rodziny Lucrehulk, to w rękach innych podmiotów funkcjonowały przez przynajmniej dwa wieki i nawet Imperium podczas galaktycznej wojny domowej wykorzystywało pojedyncze egzemplarze do patrolowania mniej narażonych na ataki układów planetarnych czy też do działań przeciw przemytnikom.

Komentarz hermeneutyczny Tajemniczy człowiek w kapturze

Okręt ten pojawił się w 1994 roku w GG6: Tramp Freighters (jako Class 1000 Cruiser) i przez długie lata pozostawał w zapomnieniu. Dopiero w 2012 roku - a więc 18 lat później - odgrzano go niewielką wzmianką w The Essential Guide to Warfare, nadając mu przy tym "nową, lepszą" nazwę.

Komentarz lingwistyczny C3PO

"Munifex" to w rzymskim wojsku określenie oznaczające odpowiednik naszego szeregowego. "Auxilium" to natomiast po łacinie pomoc (pojęciem tym określano również grupę wojsk złożoną z osób nie będących obywatelami rzymskimi), "captor" to ktoś, kto bierze w niewolę, zaś "lupus" to oczywiście wilk. Wszystkie te nazwy zostały wprowadzone w EGW - a i trzy nowe jednostki, którym je nadano, tam właśnie zostały powołane do istnienia.

Komentarz hermeneutyczny Tajemniczy człowiek w kapturze

W drugim wydaniu Tramp Freighters ze względu na błąd edytorski dane dotyczące pancerza i osłon tego okrętu są błędne (kadłub to zaledwie 2D, a przy wpisie o osłonach widnieje tylko "D"). Podajemy je więc w oparciu o pierwsze wydanie tego podręcznika.

Komentarz artystyczny Snivviański artysta; Pablo Hidalgo

Z ilustracji krążownika usunęliśmy zasłaniające go myśliwce TIE. Poza nimi nikt nie ucierpiał podczas przygotowywania niniejszego artykułu.

pełna nazwa: Munifex-class light cruiser producent: Kuat Drive Yards
polska nazwa: Lekki krążownik typu Munifex w slangu: Class 1000 cruiser (krążownik typu 1000)
prędkość: 6 wytrzymałość: 500
w atmosferze: osłony: 200
hipernapęd: 2 zwrotność: 3
uzbrojenie:
  • 28 turbolaserów o mocy 300
  • 12 dział jonowych o mocy 225
  • 1 eskadra myśliwców
długość: 300 m
rozpiętość:
załoga: 660 (w tym strzelcy: 80)
pasażerowie: 200
ładowność: 500 t
cena (nowy): ? kr
używany: ? kr
w użyciu od / do: zmierzch Starej Republiki (274-200 BBY) Nowa Republika
Źródła:
  • Galaxy Guide 6: Tramp Freighters
  • Essential Guide to Warfare
^ wróć do góry
Reklama: Twoje Imperium i Twój Wookiend

<<  wróć na główną ^ wróć do góry