24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Space Master

Space Master. Autor i źródło obrazka: Jeff Carlisle, SW Gamer 4, WotC; www.jeffcarlisle.com
Space Master
(Jeff Carlisle, SW Gamer 4, WotC; www.jeffcarlisle.com)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Produkowany przez KDY Space Master to średniej wielkości frachtowiec konkurujący bezpośrednio z Gallofree GR-75. O ile jednak tamten jest kontenerowcem o dość specyficznej konstrukcji, o tyle produkt stoczni z Kuat wykorzystuje rozwiązanie klasyczne, a jego wnętrze najbardziej przypomina szereg lekkich transportowców wykorzystywanych przez niezależnych przewoźników czy przemytników.

Złośliwi twierdzą, że określenie Space Master (Mistrz czy też Władca Przestrzeni) dotyczy nie tyle przestrzeni kosmicznej, w której frachtowiec KDY sprawuje się umiarkowanie dobrze, co przestrzeni ładunkowej - której faktycznie jest na jego pokładzie w bród, bo wykorzystano na nią każdy skrawek wolnego miejsca. Równocześnie trzeba jednak być prawdziwym mistrzem, żeby całą tę przestrzeń skutecznie zagospodarować, rozmieszczając towar tak, by jedne przesyłki nie zablokowały dostępu do innych, które powinny zostać wyładowane we wcześniejszym porcie. Popularny wśród projektantów w konkurencyjnej Corellian Engineering Corporation dowcip głosi wręcz, że większość Space Masterów podróżuje wypełniona zaledwie w połowie, gdyż ich dowódcy nie znaleźli jeszcze drugiej połowy ładowni i schowków.

Konstrukcyjnie Space Master to jednostka zwarta, solidna, odporna na ciosy i przyzwoicie wyposażona. Dysponuje adekwatnym uzbrojeniem defensywnym, mogącym odstraszyć większość piratów, a i w nadprzestrzeni sprawuje się bardzo dobrze. Regularne kształty pomagają jej również w dokowaniu na lądowiskach planetarnych czy przy stacjach kosmicznych. Głównym natomiast czynnikiem negatywnie wpływającym na popularność tego frachtowca jest jego cena - dość wysoka w porównaniu z konkurencją w rodzaju wspomnianego Gallofree czy średniego transportowca firmy Loronar.

Mimo jednak tej bariery, całkiem spora liczba Space Masterów trafiła w ręce nie tylko dużych korporacji, ale i niezależnych przewoźników. Wśród nich jednym z lepiej znanych był Billey, późniejszy członek Sojuszu Przemytników, którego Goshyn Queen cieszyła się wątpliwą sławą jednostki przez lata balansującej na skraju rozpadnięcia się na kawałki podczas lotu.

pełna nazwa: Space Master medium transport producent: Kuat Drive Yards
polska nazwa: Średni transportowiec typu Space Master w slangu: -
prędkość: ? wytrzymałość: 160
w atmosferze: ? km/h osłony: 60
hipernapęd: 2 zwrotność: ?
uzbrojenie:
  • 4 podwójne działka laserowe (wieżyczki) o mocy 90
długość: 80 m
rozpiętość:
załoga: 8 (w tym strzelcy: 3)
pasażerowie: 4
ładowność: 19 000 t
cena (nowy): 550 000 kr
używany: 175 000 kr
w użyciu od / do: galaktyczna wojna domowa
Źródła:
  • Gamer 4: Ships of the Smuggler's Alliance
^ wróć do góry
Reklama: Firma Developerska Romek Wesoly Ltd.

<<  wróć na główną ^ wróć do góry