24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Jacht Starscape (Starscape Yacht)

Jacht Starscape. Autor i źródło obrazka: KotOR Campaign Guide, WotC
Jacht Starscape
(KotOR Campaign Guide, WotC)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Wojny mandaloriańskie i wojna domowa Jedi sprawiły w Galaktyce wiele zamieszania i obniżyły poziom cywilizacyjny wielu planet do ery przedinformacyjnej, nadal jednak pozostało wielu, którym w efekcie działań wojennych powodziło się nie gorzej, a może nawet i lepiej, niż wcześniej. Niektórzy z nich pragnęli podkreślić swój status przy pomocy odpowiedniego statku kosmicznego - i tu pojawiła się nisza, którą postanowiła wykorzystać firma Eleaor Propulsion. Korporacja ta, znana do tej pory z luksusowych pojazdów naziemnych i repulsorowych, postanowiła niejako idąc na przekór prądowi zainwestować w produkcję jachtów kosmicznych, realizując liczące już kilka dekad plany swojego patrona i założyciela, Krispusa Eleaora.

Pierwsze małe jednostki typu Baronial firma ta sprzedawała wprawdzie już podczas inwazji Mandalorian, realizując prawdziwego wyzwania podjęła się jednak kilka lat później, kiedy Republika odparła już zarówno najazd mandaloriański, jak i Imperium Sithów Revana. Ambitnym projektem Eleaor był jacht kosmiczny typu Starscape - statek duży, skomplikowany, luksusowy i bardzo drogi. Ryzyko wiążące się z tym przedsięwzięciem oszacowano tak wysoko, że prawdopodobnie prace nie ruszyłyby z miejsca gdyby nie G0-T0 - droid-mafiozo usiłujący nielegalnymi metodami wesprzeć stabilizację Republiki. Jego analizy wykazały, że wsparcie Eleaora będzie ruchem we właściwym kierunku, a że dodatkowo potrzebował on akurat przyzwoitego statku na swoją bazę i centrum zarządzania licznymi operacjami, zdecydował się zainwestować w produkcję pierwszego Starscape'a - jachtu Visionary (Wizjoner). Statek miał być specjalnie wyposażony i uzbrojony pod kątem potrzeb droida, ale równocześnie miał być dla Eleaor prototypem pozwalającym na sprawdzenie projektu w praktyce oraz źródłem dochodu pozwalającym na rozkręcenie produkcji całej serii.

Starscape to jednostka dość duża i o charakterystycznym kształcie. Jej główny kadłub przypomina występującą na wielu planetach istotę wodną zwaną rybą - jest wysmukły, opływowy i posiada charakterystyczne stateczniki ogonowe przypominające płetwy, wspomagające manewrowanie w atmosferze. Obszerny mostek zajmuje całą szerokość kadłuba na jego dziobie, zapewniając załodze dobrą widoczność dzięki dużym iluminatorom z transparistali. Kadłub rozszerza się w swojej głównej części zapewniając dużo miejsca na jakiekolwiek specjalne pomieszczenia, jakie właściciel statku chciałby mieć na pokładzie, a następnie znów zwęża się w kierunku ogona. W najszerszej części jednostki na boki odchodzą dwa skrzydła przechodzące w wywinięte do przodu wysięgniki, dostarczające dodatkowej powierzchni - na przykład magazynowej - lecz przede wszystkim zapewniające miejsce do wygodnego dokowania statków kosmicznych lub cumowania do stacji orbitalnych.

Starscape dysponuje przyzwoitą prędkością i niezbyt wielką zwrotnością - co może być wbrew pozorom atutem, bo zbyt mocne wywijanie takim statkiem mogłoby narazić na niebezpieczeństwo jego drogocenne wykończenie, meble z prawdziwej skóry egzotycznych zwierząt oraz cenne umeblowanie, z których słynie Eleanor Propulsions. Jednostka ta jest bowiem przeznaczona na statek reprezentacyjny, a nie komercyjny czy bojowy.

Nieco inne przeznaczenie miał sam Visionary należący do G0-T0. Ponieważ był on kwaterą główną analityka-przestępcy, został odpowiednio uzbrojony i doposażony w stoczniach na Nar Shaddaa. Jego uzbrojenie składało się z dwóch baterii średnich i dwóch baterii lekkich działek laserowych oraz potężnych emiterów promienia ściągającego, przy pomocy których jacht "kłusował" napadając na frachtowce konkurencyjnych grup przestępczych lub kompanii przewozowych. Niebagatelną rolę podczas takich akcji pełniło jego oparte na kryształach stygium urządzenie maskujące, a dodatkową siłę ognia w sytuacjach podbramkowych zapewniała eskorta złożona z frachtowców Lethisk.

Jacht Goto był również wyposażony w zaawansowane systemy obrony wewnętrznej, w tym zautomatyzowane działka blasterowe, zdalnie aktywowane miny z wykrywaczami ruchu, a także cały garnitur autonomicznych droidów bojowych. Na pokładzie mieściły się ponadto cele do przetrzymywania pojmanych, sala tortur, a także komnata tronowa w której hologram Goto przyjmował gości. Statek sprawował się dobrze i w zasadzie nic nie było w stanie mu zagrozić aż do momentu, kiedy Wygnana Jedi unieszkodliwiła od wewnątrz jego generator pola maskującego, co pozwoliło wrogom G0-T0 przeprowadzić skuteczny atak zakończony zniszczeniem jego Starscape'a.

pełna nazwa: Starscape-class Yacht producent: Eleaor Propulsion
polska nazwa: Jacht kosmiczny Starscape w slangu: -
prędkość: 4 wytrzymałość: 120
w atmosferze: 800 km/h osłony: 60
hipernapęd: 1 zwrotność: 19
uzbrojenie: długość: [216] m
rozpiętość:
załoga: 4
pasażerowie: 12
ładowność: 50 t
cena (nowy): ? kr
używany: ? kr
w użyciu od / do: wojna domowa Jedi
Źródła:
  • Knights of the Old Republic II: The Sith Lords
  • Knights of the Old Republic Campaign Guide
  • Tales of the Jedi Companion
^ wróć do góry
Reklama: Kneez, Nailz and Fingerz - trzech panów windykatorów

<<  wróć na główną ^ wróć do góry