24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Tho Yor

Tho Yor. Autor i źródło obrazka: Dawn of the Jedi 1
Tho Yor
(Dawn of the Jedi 1)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Ponad 36 tysiące lat przed bitwą o Yavin na ośmiu spośród zamieszkałych planet Galaktyki miało miejsce pewne wydarzenie o daleko idących konsekwencjach. Znajdujące się tam od niepamiętnych czasów świątynie nieznanego pochodzenia, wszystkie o charakterystycznym kształcie podwójnej piramidy, wysłały poprzez Moc sygnał do okolicznych mieszkańców. Było to wezwanie, zaproszenie do wnętrza, obietnica oświecenia, harmonii, mądrości... Na zaproszenie odpowiedzieli ci, którzy dysponowali największym potencjałem i wrażliwością na Moc. Wśród śnieżnych szczytów Ando Prime, w lasach Kashyyyku i Dathomiry, na pustyni Ryloth czy w wodnych otchłaniach Manaanu, wszędzie zebrali się oni i podążyli do wnętrz tajemniczych budowli... A te wyruszyły w kosmos.

Te 8 obiektów, zwanych Tho Yor, było bowiem gigantycznymi statkami kosmicznymi przystosowanymi do podróży międzygwiezdnych. Po wyruszeniu w drogę zatrzymały się jeszcze na kilku innych planetach, zbierając kolejnych zdolnych korzystać z Mocy pasażerów, aby w końcu dotrzeć na położoną w Głębokim Jądrze Galaktyki planetę Tython - gdzie czekał już na nie dziewiąty Tho Yor, większy od pozostałych. Tam pasażerowie zostali wyokrętowani i zaczęli poznawać nową planetę oraz rządzące na niej dziwne prawa przyrody... Aż w końcu stworzyli organizację Je'daii, skupioną wokół świątyń zbudowanych w pobliżu każdego z Tho Yorów. To tu właśnie rozpoczęła się historia Zakonu Jedi, który z czasem stał się główną siłą stabilizacyjną w Republice Galaktycznej.

Ze względu na dziesiątki tysięcy lat, które upłynęły między tymi czasami a erą nowożytną, żadne dane techniczne dotyczące statków Tho Yor nie zostały zachowane. Nie wiadomo, kto był ich budowniczym oraz kto "zaprogramował" je na takie, a nie inne działanie czy też nimi sterował - mogła to być tajemnicza rasa Architektów lub ktokolwiek inny. Wiadomo, że jednostki te miały olbrzymie rozmiary i były w stanie przewieźć znaczącą ilość pasażerów - z istot różnych gatunków przewiezionych przez osiem statków rozwinęła się wszak wielogatunkowa cywilizacja, która z czasem objęła wszystkie 11 planet układu Tythona i była w stanie wysyłać własne statki kolonizacyjne w kierunku "zewnętrznej części" Galaktyki.

Dziedzictwem Tho Yorów jest jeszcze jedna rzecz: stylizowany znak słońca o ośmiu promieniach, symbolizujący równowagę, który zachował się w ikonografii Republiki Galaktycznej i widniał w sali Senatu jeszcze w okresie jej schyłku, jak również służył jako emblemat jednostek republikańskich sił zbrojnych w okresie wojen klonów. To ten również znak, poddany "pewnym modyfikacjom", został wykorzystany przez Palpatine'a jako herb Imperium Galaktycznego.

pełna nazwa: Tho Yor producent: ?
polska nazwa: Tho Yor w slangu: -
prędkość: ? wytrzymałość: ?
w atmosferze: ? km/h osłony: ?
hipernapęd: - zwrotność: ?
uzbrojenie:
  • ? o mocy ?
długość: ? m
rozpiętość:
załoga: ?
pasażerowie: ?
ładowność: ? t
cena (nowy): ? kr
używany:
w użyciu od / do: era przedrepublikańska (przed 37453 BBY)
Źródła:
  • Dawn of the Jedi 0
  • Dawn of the Jedi 1
^ wróć do góry
Reklama: Firma Developerska Romek Wesoly Ltd.

<<  wróć na główną ^ wróć do góry