24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

H-wing

H-wing. Autor i źródło obrazka: Stay on Target, FFG
H-wing
(Stay on Target, FFG)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Kiedy myśliwiec dobrze się sprzedaje, a jego pozycja na rynku umacnia się, pora zacząć myśleć o jego następcy. Tak było w przypadku Koensayra, który widząc sukces Y-winga rozpoczął prace nad kolejnym ciężkim bombowcem - H-wingiem.

Nową maszynę zaprojektowano jako większą, lepiej uzbrojoną, silniej opancerzoną i przeznaczoną do dalekich misji uderzeniowych. Specjalnych rewolucji nie planowano i zdecydowano się po prostu wzmocnić silne strony Y-winga, zachowując z niego między innymi niemal całą konstrukcję kokpitu (czy raczej kokpitów) oraz charakterystyczne pylony rufowe pozwalające na sterowanie wektorem ciągu silników. Same jednostki napędowe są natomiast zupełnie nowe i zapewniają tej ciężkiej maszynie przyzwoitą prędkość.

Załogę statku zwiększono do trzech osób: pilot zajmuje lewy kokpit i troszczy się wyłącznie o kwestie związane z lotem, podczas gdy dwóch usadowionych na prawej burcie operatorów uzbrojenia kontroluje broń zaczepną H-winga. Na okoliczność prowadzenia dalekich misji poszukiwawczo-uderzeniowych dodano również miniaturowe, wygłuszone pomieszczenie z podstawowym wyposażeniem toaletowym i koją, gdzie jeden z członków załogi może się przespać w trakcie przedłużającej się podróży.

Konfiguracja uzbrojenia zmieniła się nieco w porównaniu z tym, jak rozmieszczono je na Y-wingu. Przede wszystkim wieżyczka, czy raczej obrotowe mocowanie umieszczone na grzbiecie myśliwca, uzbrojone jest w działko laserowe Taim & Bak KY12 dużej mocy, podczas gdy broń jonową zamontowano w nosie myśliwca, co lepiej odpowiada jej ofensywnej roli. Całości dopełniają dwie wyrzutnie torped protonowych Arakyd flex, które mogą prowadzić ogień w trybie samodzielnym lub sprzężonym.

H-wing to maszyna mało zwrotna, jednak nie to było przyczyną, dla której Sojusz Rebeliantów - główny, choć nieoficjalny planowany odbiorca tych myśliwców - nie przyjął tych maszyn do powszechnego użytku. Kluczowe okazały się: wysoka cena i poziom skomplikowania, problemy z dostosowaniem baz do serwisowania nowych maszyn, a także fakt, że Sojusz posiadał już dwa z grubsza odpowiadające H-wingowi myśliwce: Y-wingi rozmaitych wariantów oraz opracowane przez Verpinów nowe B-wingi. Nie bez znaczenia były też wymagania nowego bombowca Koensayra w zakresie załogi - Sojusz zdecydowanie wolał dysponować trzema myśliwcami jednoosobowymi niż jednym trzyosobowym - a co dopiero całą ich eskadrą, którą można by zamienić na trzy dywizjony: szturmowy, myśliwski i przechwytujący, zapewniając sobie dużo większą elastyczność działania. Z tego względu jedynie nieliczne egzemplarze H-winga trafiły do służby, a wykorzystywano je głównie w charakterze eskorty konwojów oraz patrolowców w układach planetarnych kontrolowanych przez rebeliantów.

Komentarz historyczny Voren Na'al jako Agent Tomek; SWRPG 2.1

H-wing pochodzi z 35 numeru gazety o grach fabularnych Challenge wydanego w 1988 roku. Materiały tam publikowane nie podlegały zatwierdzeniu przez Lucasfilm i nie należą do kanonu. O mysliwcu przypomnieli sobie jednak autorzy Stay on Target - wydanego w 2014 roku podręcznika do gry fabularnej Age of Rebellion - i umieszczając go w nim, włączyli do oficjalnego świata Gwiezdnych wojen.

Komentarz techniczny Verpiński technik

Ze względu na niekanoniczność pierwotnego źródła, za podstawowe dane techniczne uznaliśmy te ze Stay on Target, uzupełniając jednak wartościami z SW RPG d6 tam, gdzie nie kolidowały one z charakterystykami oficjalnymi albo gdzie pozwalały doprecyzować konwersję.

pełna nazwa: BTS-A2 H-wing Long-range Strike Starfighter producent: Koensayr Corporation
polska nazwa: Myśliwiec szturmowy dalekiego zasięgu BTS-A2 H-wing w slangu: -
prędkość: [6] wytrzymałość: [150]
w atmosferze: ? km/h osłony: [60]
hipernapęd: 1 zwrotność: [18]
uzbrojenie:
  • 1 średnie działko laserowe (wieżyczka) o mocy [180]
  • 2 lekkie działka jonowe (sprzężone) o mocy [150]
  • 2 wyrzutnie torped protonowych (po 6 pocisków) o mocy [240]
długość: [17.1] m
rozpiętość:
załoga: 3 (w tym strzelcy: 2)
pasażerowie: 1
ładowność: [0.22] t
cena (nowy): 225 000 kr
używany: ? kr
w użyciu od / do: galaktyczna wojna domowa
Źródła:
  • Challenge 35: Team Recovery
  • Stay on Target
^ wróć do góry
Reklama: Firma Developerska Romek Wesoly Ltd.

<<  wróć na główną ^ wróć do góry