24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

UWAGA: Problem z mapowaniem linku bezpośredniego dla sekcji

Jacht Baudo (Baudo Yacht)

Jacht Baudo. Autor i źródło obrazka: Starships of the Galaxy 2, WotC
Jacht Baudo
(Starships of the Galaxy 2, WotC)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Jest to jacht sportowy w pełnym tego słowa znaczeniu, a przy tym całkiem wygodny (czytaj - luksusowy) i szczególnie popularny wśród pochodzącej z bogatych rodów młodzieży. Baudo to idealna maszyna do szybkich i nieco niebezpiecznych przejażdżek połączonych z imprezowaniem przy głośnej muzyce (umcy umcy) i innymi atrakcjami. Piloci wielkich i ociężałych statków handlowych zazwyczaj dostają szału już na sam widok tej jednostki - może nawet nie tyle z zazdrości, co ze względu na niefrasobliwość i całkowity brak rozsądku większości posiadaczy tego typu jachtów. Typowe spotkanie z Baudo wygląda bowiem tak: lecisz sobie spokojnie, a tu nagle nie wiadomo skąd wyskakuje jacht sportowy, prawie na ciebie wpada, alarmy zbliżeniowe wyją, ty próbujesz wykonać jakiś unik, szczyle machają do ciebie z okien, a po chwili, zanim zdążysz cokolwiek zrobić, znikają z pola widzenia. No chyba, że akurat komuś się ręka omsknie lub umysł zamroczony alkoholem czy innymi używkami źle coś zinterpretuje i wprasują się w twój transportowiec - wtedy dobrze jest mieć przewagę masy i pancerza. Gorzej, że dzieciaki zazwyczaj mają bardzo wpływowych krewnych.

Baudo jest wprost nieprzyzwoicie szybki, a na dokładkę uzbrojony w działko laserowe - trochę dla szpanu, trochę dla faktycznej obrony przed piratami. Jego kształty bardziej niż statek kosmiczny przypominają jakiś rodzaj morskiej istoty, czego przyczyna staje się jasna, gdy dowiemy się, że producent tych jednostek, prywatny przedsiębiorca imieniem Mendel Baudo, jest Aqualishem.

Mendel wraz z niewielką załogą swojej prywatnej stoczni poświęca wytężoną uwagę każdemu egzemplarzowi jachtu, z reguły podczas budowy modyfikując pierwotny projekt i wprowadzając różnego typu usprawnienia. Statki tworzy na zamówienie, współpracując z klientem w kwestii wykończenia jednostki i zainstalowania pożądanych przez nich dodatków - czy ma to być wbudowany barek z tysiącami trunków z całej Galaktyki, czy wykończenie całego wnętrza w wybranym drewnie lub metalu. Proces budowy statku jest dość długi (nawet do roku!) i kosztowny, jednak każdy odbiorca może mieć pewność, że jego jednostka będzie unikalna i odróżniająca się od wszystkich innych. To znaczy, zakładając, że Baudo zgodzi się stworzyć dla niego jednostkę - lista oczekujących jest bowiem długa, a producent przyjmuje tylko klientów już poleconych przez kogoś, kto sam kupił od niego jacht.

Baudo jest jednostką łatwą w prowadzeniu, dzięki czemu każdy bogaty amator podróży kosmicznych może bez obaw usiąść za jej sterami po podstawowym kursie na licencję pilota kosmicznego. Kadłub i osłony tego jachtu są raczej symboliczne, dużym atutem w sytuacjach podbramkowych jest natomiast jego prędkość - chociaż przyspieszenie oraz hipernapęd nie są zbyt imponujące. Zdarzało się, że niektóre egzemplarze tej jednostki były przerabiane przez przemytników na jednostkę transportową - po pierwsze, nikt raczej nie podejrzewa ich o nieczyste intencje, a po drugie - mogą wtedy przewieźć cenny ładunek w bardzo bezpieczny sposób. Do typu Baudo należał Pulsar Skate - własność Mirax Terrik.

Komentarz artystyczny Snivviański artysta; Pablo Hidalgo

Przez pewien czas komiksy promowały zupełnie inny wygląd jachtu Baudo, całkowicie niezgodny z wcześniejszymi rysunkami oraz opisami, na szczęście zostało to w końcu utrącone.

pełna nazwa: Baudo Star Yacht producent: Mendel Baudo Shipyards
polska nazwa: Jacht kosmiczny Baudo w slangu: -
prędkość: 10 wytrzymałość: 60
w atmosferze: 1200 km/h osłony: 30
hipernapęd: 2 zwrotność: 21
uzbrojenie:
  • 1 działko laserowe (wieżyczka) o mocy 60
długość: 32 m
rozpiętość:
załoga: 1
pasażerowie: 8
ładowność: 35 t
cena (nowy): 400 000 kr
używany: 250 000 kr
w użyciu od / do: galaktyczna wojna domowa
Źródła:
  • Galaxy Guide 6: Tramp Freighters
  • Pirates and Privateers
  • Starships of the Galaxy II
  • Fly Casual
  • Desperate Allies
^ wróć do góry
Reklama: Elitarna Grupa Dyskusyjna budka-z-piwem-pl

<<  wróć na główną ^ wróć do góry