24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Deep-X Explorer

Deep-X Explorer. Autor i źródło obrazka: David Pilurs, SWAJ 9, WEG
Deep-X Explorer
(David Pilurs, SWAJ 9, WEG)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Pierwszy wariant produkowanego przez Uulshosa DP-X był po prostu jeszcze jednym wysokiej klasy jachtem kosmicznym, jednak prawdziwą popularność zdobyła jego wersja Explorer - statek zwiadowczo-badawczy bardzo popularny u zarania Nowej Republiki.

Adaptując Deep-X na Explorera bardzo dobrze wykorzystano wszystkie atuty jachtu. Dwa potężne silniki jeszcze bardziej rozbudowano i wzmocniono, zapewniając tej jednostce prędkość porównywalną z osiągami myśliwców, a opływowy, uskrzydlony kadłub zapewnił bardzo dobrą zwrotność. Na statku zainstalowano dwa współpracujące ze sobą hipernapędy, co nie tylko zwiększyło niezawodność i odporność na uszkodzenia podczas długich lotów, ale i wpłynęło na prędkość Explorera w nadprzestrzeni, plasując go w klasie pierwszej, razem z nowoczesnymi okrętami czy najszybszymi z lekkich frachtowców. Niektórzy jeszcze bardziej modyfikowali DPx celem uzyskania wyżyłowanych osiągów: znany jest przypadek transportowca Wild Star, który prędkością mógł rywalizować z A-wingami!

Mimo swych niewielkich rozmiarów, Deep-X jest w stanie przewieźć do 50 ton ładunku, a jego autonomiczność sięga pół roku. Do obsługi tego statku wystarczy jedna osoba, na pokładzie jest jednak miejce dla 5 pasażerów. Dwóch z nich może pełnić rolę operatorów pokładowych działek blasterowych - które jednak nie grzeszą mocą i mogą być używane głównie na postrach lub do zyskania czasu na ucieczkę. Czysto cywilne pochodzenie DP-X zapewniło mu jeszcze jedną wadę: brak sensownego pancerza oraz osłon energetycznych. W przypadku ataku wroga stateczek zwiadowczy musi liczyć na swoją prędkość i zwrotność, gdyż jedno trafienie z cięższej broni może mu wyrządzić poważną krzywdę. W niektórych indywidualnych modyfikacjach problemowi temu starano się zaradzić przez dodanie generatora osłon.

Komentarz artystyczny Snivviański artysta; Pablo Hidalgo

Opis w Galaxy Guide 8: Scouts wspomina o skrzydłach w układzie delta, podczas gdy rysunek ewidentnie przedstawia klasyczne skrzydła o ujemnym skosie. Ilustracja w SWAJ i w kolejnych źródłach zgodna jest z tą ze wspomnianego podręcznika, natomiast tekst w The Unknown Regions powtarza wspomnianą informację o skrzydłach delta. Obrazek w TUR nie zaprzecza jej, gdyż choć bazowany jest wyraźnie na poprzednich wizualizacjach, ujmuje statek en face.

Komentarz hermeneutyczny Tajemniczy człowiek w kapturze

Według Galaxy Guide 8 statek ten osiąga prędkość 7. Z tekstu w SWAJ wynika 10, jako że po zwiększeniu o 2 Wild Star dysponował prędkością 12.

GG8 nie jest konsekwentny, jeśli chodzi o nazewnictwo. W opisie statek oznaczony jest symbolem DP-X, natomiast w metryczce z danymi: DPx.

pełna nazwa: DP-X Explorer Yacht producent: Uulshos Manufacturing
polska nazwa: Jacht DP-X Explorer w slangu:
prędkość: 7 wytrzymałość: 60
w atmosferze: 1000 km/h osłony: -
hipernapęd: 1 zwrotność: 24
uzbrojenie:
  • 2 działka blasterowe o mocy 30
długość: 12 m
rozpiętość:
załoga: 1
pasażerowie: 5
ładowność: 50 t
cena (nowy): 135 000 kr
używany: 55 000 kr
w użyciu od / do: galaktyczna wojna domowa
Źródła:
  • Galaxy Guide 8: Scouts
  • Adventure Journal 9: Fizzi's Slightly Used Starships
  • Unknown Regions
^ wróć do góry
Reklama: Tusken Reader

<<  wróć na główną ^ wróć do góry