24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Aggressor

Aggressor. Autor i źródło obrazka: Ian Fullwood, New Essential Guide to Vehicles and Vessels, DelRey
Aggressor
(Ian Fullwood, New Essential Guide to Vehicles and Vessels, DelRey)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

"Myśliwiec" Aggressor firmy Trilon to - nieco wbrew swojej nazwie - lekki transportowiec bojowy o dwupokładowym wnętrzu, przeznaczony dla 4 osób załogi. Jednostka ta była już obecna na scenie galaktycznej podczas wojen klonów, a wytrwała na niej aż po lata 40 po bitwie o Yavin, w międzyczasie stając się podstawą dla IG-2000 - statku IG-88, jednego z najsłynniejszych łowców nagród w Galaktyce.

Aggressor to jednostka szybka, dobrze opancerzona i dysponująca silnym uzbrojeniem - idealny pojazd dla osób, które potrzebują przewieźć nieco towaru (niekoniecznie na handel), a równocześnie planują prowadzić działania bojowe w przestrzeni kosmicznej. Dwa sprzężone ciężkie działka laserowe potrafią w kilka sekund roznieść na strzępy co słabszego przeciwnika, a umieszczony pod kabiną emiter promienia ściągającego nie pozwala uciec wrogowi, co do którego załoga może mieć inne plany (np. abordaż).

Charakterystyczne "szczypce" kanonierki, skierowane ku jej rufie, to rozkładane skrzydła wyposażone w dodatkowe elementy aktywnego sterowania (dysze manewrowe), zwiększające zwrotność Aggressora podczas walki. W położeniu marszowym przylegają one do kadłuba, zmniejszając opory podczas lotu w atmosferze czy po prostu powierzchnię przekroju poprzecznego przy locie w przestrzeni kosmicznej - a więc i prawdopodobieństwo zostania wykrytym lub trafionym. Z kolei przednie "szczęki" transportowca mieszczą jego działka laserowe, jak również służą pomocą przy dokonywaniu abordażu.

Dolny pokład maszyny mieści ładownię, która może z powodzeniem służyć jako magazyn wyposażenia, broni czy amunicji. Można ją również przerobić na kwatery dla dodatkowych pasażerów, chociaż wymaga to przeróbek w systemie podtrzymywania życia, który nie jest dostosowany do ciągłego utrzymywania tam odpowiednich warunków. W normalnej sytuacji cała załoga przebywa na pokładzie głównym, na którym znalazło się miejsce zarówno dla stanowisk bojowych, jak i dla skąpej infrastruktury mieszkalnej. Jest to możliwe w dużej mierze dzięki szerokiemu kadłubowi Aggressora, proporcjami odpowiadającemu raczej lekkim frachtowcom niż myśliwcom czy nawet transportowcom bojowym.

Ze względu na swoją specyfikę, Aggressory nie cieszyły się powodzeniem wśród szerokiego grona klientów, jednak znalazło się wystarczająco dużo ich amatorów, aby produkcja statku była opłacalna. Z maszyn tych korzystali przede wszystkim najemnicy, często związani z Mandalorianami bądź w ogóle należący do któregoś z klanów; jak również niektórzy spośród łowcy nagród, w tym wspomniany już IG-88. Aggressorem podczas wojen klonów latał eks-Jedi Bardan Jusik, a w 41 roku ABY pod Fondorem myśliwców tych użyli Mandalorianie.

Komentarz techniczny Verpiński technik

Podajemy tylko te parametry myśliwca, które były wprost podane w artykule Harbingers of Doom lub które dało się w miarę wiarygodnie oszacować na podstawie opisów modyfikacji wprowadzonych przez IG-88 w jego IG-2000 (uzbrojenie), lub braku informacji o takich modyfikacjach (opancerzenie). Inne, jak np. prędkość oraz pojemność ładowni, nie są znane, gdyż wiadomo, że zostały zmienione, ale nie wiadomo, z jakich.

Jeśli chodzi o liczebność załogi i pasażerów, to 4 członkowie załogi pochodzą ze wspomnianego artykułu, a 4 pasażerów dodaliśmy na podstawie wzmianki Bardana Jusika z Rozkazu 66, który twierdzi, że do statku zmieści się 8 osób. Gdyby uznać, że chodzi tylko o pasażerów, nie licząc pilota, to należałoby zmienić tę wartość z 4 na 5.

Komentarz artystyczny Snivviański artysta; Pablo Hidalgo

Ponieważ może to nie być oczywiste, wyjaśniam, że statek na ilustracji leci w lewo.

pełna nazwa: Aggressor Assault Fighter producent: Trilon, Inc.
polska nazwa: Myśliwiec szturmowy typu Aggressor w slangu: -
prędkość: ? wytrzymałość: 150
w atmosferze: ? km/h osłony: 90
hipernapęd: ? zwrotność: ?
uzbrojenie:
  • 2 działka laserowe (sprzężone) o mocy 240
  • 1 emiter promienia ściągającego o mocy ?
długość: 20 m
rozpiętość:
załoga: 4
pasażerowie: 4
ładowność: ? t
cena (nowy): ? kr
używany: ? kr
w użyciu od / do: wojny klonów
Źródła:
  • CCG
  • Gamer 7: Harbingers of Doom
  • Republic Commando: Order 66
  • Imperial Commando: 501st
  • Essential Guide to Vehicles and Vessels
  • New Essential Guide to Vehicles and Vessels
^ wróć do góry
Reklama: Twoje Imperium i Twój Wookiend

<<  wróć na główną ^ wróć do góry