24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Korweta Vigil (Vigil Corvette)

Korweta Vigil. Autor i źródło obrazka: Ansel Hsiao, fractalsponge.net
Korweta Vigil
(Ansel Hsiao, fractalsponge.net)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Produkowana przez Kuat Drive Yards korweta typu Vigil jest najmniejszą jednostką, o której czasem mówi się, że należy do rodziny Gwiezdnych Niszczycieli. Jeżeli tak jest (a można wszak mówić o wspólnym ojcostwie), to Vigil znalazł się w roli najmłodszego brata, który nie jest zbyt silny, a za to usiłuje nadrabiać prędkością i zwinnością. Nie ma też wyniesionego nad górną powierzchnię kadłuba mostka, który aż prosi się o unieszkodliwienie...

Vigil jest jednostką dużą - przy ponad 250 metrach długości plasuje się raczej w pobliżu fregat niż większości klasycznych korwet, w przeciwieństwie do takiej na przykład korwety typu Raider. Mimo dużych rozmiarów, jej wymagania jeśli chodzi o personel pokładowy są całkiem przyzwoite, a z drugiej strony - uzbrojenia też jest mniej, niż można by się spodziewać na okręcie tej wielkości. Znaczącym atutem jest natomiast prędkość tego okrętu, pozwalająca mu stawać w szranki z większością myśliwców, jak również zostawić w tyle nawet krążowniki Carrack.

Korwety tego typu pełnią we flocie Imperium rolę jednostek zwiadowczych, rozpoznawczych oraz eskortowych. Dzięki wysokiej prędkości są w stanie unikać ataków większych wrogów, a doścignąć większość z małych; mogą też szybko przemieszczać się wokół głównej linii bojowej zgrupowania floty, błyskawicznie reagując na nowe zagrożenia. Ich uzbrojenie jest bardziej zróżnicowane, niż fregat typu Lancer, co oznacza, że nie poradzą sobie tak dobrze z chmarą wrogich myśliwców, mogą być natomiast bardzo skuteczne przeciw kanonierkom czy innym korwetom - na przykład konkurencyjnym koreliańskim CR90.

Komentarz techniczny Verpiński technik

Dane techniczne podane w nawiasach kwadratowych aproksymowaliśmy przez porównanie do korwety koreliańskiej. Prędkość jest zatrważająca, jednak taką właśnie podano w podręczniku do SW RPG FFG - identyczną z tą, jaką dysponuje TIE/ln!

Komentarz handlowy Platt Okeefe, niezależny przem... przewoźnik; Platt's Starport Guide

Cenę również przeskalowaliśmy w oparciu o cenę korwety koreliańskiej, gdyż wartości podane w Age of Rebellion (beta) są nad wyraz dziwne.

Komentarz lingwistyczny C3PO

"Vigil" może oznaczać z łaciny kogoś czuwającego, stróża, strażnika.

pełna nazwa: Vigil-class Corvette producent: Kuat Drive Yards
polska nazwa: Korweta typu Vigil w slangu:
prędkość: [10] wytrzymałość: [433]
w atmosferze: ? km/h osłony: [200]
hipernapęd: 2 zwrotność: ?
uzbrojenie:
  • 3 baterie lekkich, podwójnych turbolaserów (wieżyczki) o mocy [300]
  • 3 podwójne ciężkie działa laserowe (wieżyczki) o mocy [60]
  • emiter promienia ściągającego o mocy ?
długość: 255 m
rozpiętość:
załoga: 200
pasażerowie: 200
ładowność: [2160] t
cena (nowy): [10000000] kr
używany: ? kr
w użyciu od / do: galaktyczna wojna domowa
Źródła:
  • Essential Guide to Warfare
  • Essential Guide to Warfare - Endnotes
  • Age of Rebellion - Beta
  • Age of Rebellion
^ wróć do góry
Reklama: Twoje Imperium i Twój Wookiend

<<  wróć na główną ^ wróć do góry