24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Frachtowiec koreliański YV-100 (YV-100 Corellian Transport)

Frachtowiec koreliański YV-100. Autor i źródło obrazka: Jeff Carlisle, SW Gamer 2, WotC
Frachtowiec koreliański YV-100
(Jeff Carlisle, SW Gamer 2, WotC)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Sprzedaż frachtowców koreliańskich rodziny YT utrzymywała się przez długi czas na tak wysokim poziomie, że Corellian Engineering Corporation w zasadzie mogłaby tylko poddawać je lekkiemu liftingowi czy wypuszczać kolejne, nieco ulepszone modele, podążając drogą wytyczoną przez YT-1300 i YT-1930. Firma nie spoczęła jednak na laurach i na nowo posadziła swoich inżynierów za konsolami kreślarskimi, każąc im stworzyć od podstaw nową linię frachtowców, której pierwszy przedstawiciel pojawił się w sprzedaży wiele lat przed bitwą o Yavin, a kolejni przedstawiciele wkraczali sukcesywnie na rynek w zasadzie równolegle z pochodzącymi jeszcze z poprzedniej serii YT-1930, YT-2000 i YT-2400.

Pierwsza jednostka nowego pokolenia to frachtowiec koreliański typu YV-100. Jest to równocześnie w pewnym sensie forma przejściowa między starymi i nowymi projektami, bo posiadając już zupełnie nowy mostek, który wkrótce stanie się elementem charakterystycznym całej linii YV, zachowuje jeszcze elementy talerzowatego kadłuba znanego z YT. Dzięki poszerzeniu kadłuba w części rufowej i wyrzuceniu silników głównych do gondoli na jego bokach, udało się wygospodarować na pokładzie YV-100 całkiem sporo przestrzeni ładunkowej. W standardzie przewidziano dwa punkty mocowania uzbrojenia: wieżyczkę grzbietową charakterystyczną dla YT oraz nowo opracowaną wieżyczkę w nosie frachtowca, umożliwiającą pilotowi prowadzenie ognia nie tylko do przodu, ale również na boki.

YV-100 nie zdobyły na rynku jakiejś szczególnej popularności, znalazły jednak swoją niszę i pozwoliły na wprowadzenie kolejnych jednostek z tej serii. Wiele z tych jednostek z powodzeniem służyło przez długie lata jako tradycyjne lekkie frachtowce, a z względu na przestronne wnętrze YV-100 stał się również maszyną chętnie przerabianą na jachty czy prywatne statki wycieczkowe. Względnie niska cena tych frachtowców na rynku wtórnym sprawiła, że używane "setki" chętnie kupowane były jeszcze i w okresie Nowej Republiki - szczególnie w rejonach pogranicznych oraz w biedniejszych rejonach Galaktyki. Z jednostek tych korzystano nawet i później - po inwazji Yuuzhan Vongów i powstaniu Sojuszu Galaktycznego.

pełna nazwa: YV-100 Transport producent: Corellian Engineering Corporation
polska nazwa: Transportowiec typu YV-100 w slangu: -
prędkość: ? wytrzymałość: 150
w atmosferze: ? km/h osłony: 30
hipernapęd: 3 zwrotność: ?
uzbrojenie:
  • 2 działka blasterowe (sprzężone, wieżyczka przednia) o mocy 120
  • 2 działka laserowe (sprzężone, wieżyczka) o mocy 150
długość: 46.5 m
rozpiętość:
załoga: 3 (w tym strzelcy: 1)
pasażerowie: 10
ładowność: 150 t
cena (nowy): 150 000 kr
używany: 50 000 kr
w użyciu od / do: wczesne Imperium
Źródła:
  • Gamer 2: CEC: A Legacy of Starships
^ wróć do góry
Reklama: Elitarna Grupa Dyskusyjna budka-z-piwem-pl

<<  wróć na główną ^ wróć do góry