24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

'Dom Jeden' ('Home One')

'Dom Jeden'. Autor i źródło obrazka: zbiory autora
'Dom Jeden'
(zbiory autora)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

MC80 Home One to jeden z pierwszych liniowców Mon Calamari przebudowanych na okręt wojenny, jak również jeden z największych. Od "standardowego" MC80 różni się przede wszystkim brakiem skrzydeł, ponad dwuipółkrotnie większymi rozmiarami, jak również wyposażeniem i uzbrojeniem.

Jednostka ta od początku przeznaczona była na okręt flagowy Floty Rebelii i taką pełniła rolę, aż do zastąpienia przez MC90 Defiance (nie mylić z krążownikiem MC80 o tej samej nazwie, pełniącym służbę mniej więcej równolegle z Home One). Home został specjalnie dostosowany do specyficznych zadań jakie stawiano przed nim jako przed flagowcem admirała Ackbara. Posiadał najlepiej spośród wszystkich jednostek Floty wyposażone centrum bojowe i ośrodek dowodzenia, porównywalne w zasadzie tylko z tymi spotykanymi w najbardziej rozbudowanych bazach planetarnych. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania było to, że w przypadku ewentualnej konieczności ucieczki centrum nie musiało być w szybkim tempie demontowane celem ewakuacji: po prostu cały okręt miał być jak najlepiej chroniony i, zgodnie z rebeliancką doktryną walk w przestrzeni, unikać starć z przeważającym i/lub zdolnym wezwać silne posiłki przeciwnikiem.

Na pokładach Home One bazować mogło do 10 dywizjonów myśliwców - siła porównywalna, jeżeli nie większa od tego, co przenosi na pokładach imperialny SSD. Oczywiście rzadko zdarzało się, żeby hangary były całkowicie zapełnione - większość bazowanych maszyn nie należała bezpośrednio do okrętu ani nawet do skrzydeł obrony Floty, ale była główną siłą uderzeniową Rebelii podległą Dowództwu Lotnictwa Myśliwskiego - i jako taka rozsyłaną w rozmaite części Galaktyki do rozmaitych zadań.

Home One pełnił rolę okrętu flagowego przez wiele lat. Niemal zawsze działał w składzie Floty Rebelii, w związku z tym za czasów Sojuszu stosunkowo rzadko uczestniczył w większych walkach. W końcu jako okręt dowodzenia (czasem nazywany "fregatą dowódczą") wziął udział w bitwie pod Endorem, a następnie, w miarę reorientowania doktryny wojennej świeżo powstałej Nowej Republiki, coraz częściej pojawiał się w walce - z reguły w misjach wymagających silnej obecności dużych jednostek - jako okręt flagowy Ackbara. Spośród licznych spotkań i potyczek wymienić można chociażby walki z siłami Zsinja, bitwę o Coruscant, atak na Bilbringi podczas kampanii Thrawna itp. Jak wspomniano wyżej, krótko po zakończeniu kryzysu związanego z powrotem Thrawna, admirał Ackbar przesiadł się na świeżo zbudowany MC90, Home One zaś jeszcze przez pewien czas wypełniał zwykłe zadania ciężkiego krążownika.

pełna nazwa: Mon Calamari MC80 Star Cruiser "Home One" (Headquarters Frigate) producent: Mon Calamari Shipyards
polska nazwa: "Dom Jeden", kalamariański krążownik gwiezdny typu MC80 w slangu: MonCal
prędkość: 6 wytrzymałość: 667
w atmosferze: osłony: 300 (600 zapasu)
hipernapęd: 1 zwrotność: 6
uzbrojenie:
 • 29 turbolaserów o mocy 300
 • 36 dział jonowych o mocy 225
 • 9 emiterów promienia ściągającego o mocy 300
 • 10 dywizjonów myśliwców
długość: 3 200 m
rozpiętość:
załoga: 5 402 (w tym strzelcy: 246)
pasażerowie: 1 200
ładowność: 20 000 t
cena (nowy): ? kr
używany: ? kr
w użyciu od / do: galaktyczna wojna domowa (3-4 ABY)
Źródła:
 • Starships of the Galaxy II
 • Behind the Magic
 • Ilustrowany przewodnik po statkach, okrętach i pojazdach Gwiezdnych wojen
 • New Essential Guide to Vehicles and Vessels
 • Essential Guide to Warfare
 • X-Wing
 • Lead by Example
^ wróć do góry
Reklama: Firma Developerska Romek Wesoly Ltd.

<<  wróć na główną ^ wróć do góry