24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Stacja kosmiczna Azzameenów (Azzameen Space Station)

Stacja kosmiczna Azzameenów. Autor i źródło obrazka: X-Wing Alliance, Lucasarts
Stacja kosmiczna Azzameenów
(X-Wing Alliance, Lucasarts)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Stacja kosmiczna rodziny Azzameenów, często zwana przez nich po prostu "domem", służyła członkom rodu zarówno za mieszkanie, jak i za główną siedzibę ich firmy spedycyjnej - Twin Suns Transport Services. Tomaas Azzameen zawiadywał stąd wszelkimi działaniami rodzinnej firmy, a jego synowie i córka tu zdobywali pierwsze szlify pilotów. Mimo, że ród dysponował również innymi instalacjami kosmicznymi, wliczając w to stocznię remontową Twin Sun, to rodzinny dom Azzameenów był jednym z głównych punktów naprawczych i przeładunkowych dla będących w posiadaniu rodziny frachtowców.

Stacja, orbitująca wokół wulkanicznego księżyca lodowej planety w jednym z układów gwiezdnych sektora Garis, była konstrukcją unikalną, dostosowaną specjalnie do potrzeb rodziny Azzameenów. Ze względu na pełnioną rolę punktu przeładunkowego wyposażono ją w sześć niezależnych węzłów cumowniczych mogących obsługiwać dowolnej wielkości statki i okręty. Pięć z nich znajdowało się na górnej powierzchni stacji: po dwa na każdym ze skrzydeł, jedno zaś na szczycie głównego modułu. Szósta wieża cumownicza sięgała od centralnej części stacji daleko w dół, co dawało możliwość bezkolizyjnego i bezpiecznego cumowania nawet największych superfrachtowców. Ponadto obiekt wyposażono w platformę lądowniczą dla mniejszych frachtowców i promów, połączoną z hangarem, w którym stacjonowały zwykle transportowce Azzameenów. Kontrolą podejścia zawiadywano z centrum komunikacyjnego umieszczonego nad hangarem, dodatkowo zaś ruch regulował sam charakterystyczny kształt stacji - dwa półkoliste pirsy sięgające daleko w przestrzeń i wymuszające na podróżujących w ich pobliżu statkach uregulowany sposób lotu - albo też prowokujące do sztuczek akrobacyjnych.

Stacja nie była uzbrojona, zbudowano ją jednak solidnie i wyposażono w tarcze godne krążownika kosmicznego (albo bojowej platformy orbitalnej - wszak wykonawcą bazy była spółka-córka znanej korporacji Golan Arms). Ponadto niektórzy członkowie rodu Azzameenów dysponowali podrasowanymi frachtowcami czy transportowcami (Firespray Andrasta, YT-2000 Otana czy tuningowane YT-1300), które w przypadku napadu mogły służyć jako całkiem sprawne kanonierki.

Siły te oczywiście nie na wiele się zdały, kiedy Azzameenowie narazili się samemu Imperium Galaktycznego wspieraniem Sojuszu Rebeliantów. Ucieczka przed karną ekspedycją wymusiła opuszczenie bazy i pozostawienie wszystkiego, czego nie udało się w krótkim czasie zapakować na pokłady frachtowców. Gdy sytuacja nieco się uspokoiła, opuszczoną stację po pewnym czasie przejęła grupa sprzymierzonych z Imperium najemników, jednak w końcu siły Azzameenów przy wsparciu jednostek Sojuszu odzyskały swój dawny dom.

Komentarz hermeneutyczny Tajemniczy człowiek w kapturze

Dane techniczne oszacowane na podstawie X-Wing Alliance przez odniesienie do stacji bojowych Golan (kadłub) oraz drednota Rendilli i korwety Marauder (osłony).

pełna nazwa: Azzameen Space Station producent: VenteX Construction Yards
polska nazwa: Stacja kosmiczna Azzameenów w slangu: ?
prędkość: - wytrzymałość: 400
w atmosferze: osłony: 233
hipernapęd: - zwrotność: -
uzbrojenie: długość: 1 450 m
rozpiętość:
załoga: 120
pasażerowie: 325
ładowność: ? t
cena (nowy): ? kr
używany: ? kr
w użyciu od / do: galaktyczna wojna domowa (przed 3 ABY)
Źródła:
  • X-Wing Alliance
^ wróć do góry
Reklama: Needa Gips

<<  wróć na główną ^ wróć do góry